Onion Hizmetleri

Bir Onion hizmeti kullanırken, Tor Browser üzerinde geçerli web sitesinin güvenlik düzeyini gösteren farklı soğan simgeleri görüntülenir.

Yeşil soğan simgesi Yeşil soğan simgesi şu anlama gelir:

  • Onion hizmeti HTTP ya da kendiliğinden imzalı bir sertifika kullanan HTTPS üzerinden sunuluyor.

Kilit ile yeşil soğan simgesi Kilit ile yeşil soğan simgesi şu anlama gelir:

  • Onion hizmeti yetkili bir sertifika sağlayıcı sertifikası ile HTTPS üzerinden sunuluyor.

Kırmızı bölü ile gri soğan simgesi Kırmızı bölü ile gri soğan simgesi şu anlama gelir:

  • Onion hizmeti kendinden imzalı ya da yetkili bir sertifika sağlayıcı sertifikası ile HTTPS üzerinden sunuluyor.
  • Bu web sitesinde HTTP üzerinden sunulan alt içerikler var.

Erişmek istediğiniz Onion hizmetine erişemiyorsanız, 16 karakterlik eski yada 56 karakterlik yeni onion adresini doğru yazdığınızdan emin olun. Küçük bir hata bile Tor Browser tarafından siteye ulaşılmasını engeller. Onion hizmeti ile gene de bağlantı kuramıyorsanız, lütfen daha sonra yeniden deneyin. Geçici bir bağlantı sorunu olabilir ya da siteyi hazırlayanlar bir uyarı vermeden siteyi çevrimdışı yapmış olabilir.

Ayrıca diğer onion hizmetlerine erişebildiğinizden emin olmak için DuckDuckGo onion hizmetine bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Onion hizmetleri kişilere içerik sunmanın yanında anonim web siteleri gibi yayınlar yapılabilmesini sağlar.

Ayrıca Onion hizmetlerini kullanarak üst veriler olmadan sohbet ve dosya paylaşımı, gazeteciler ve SecureDrop ya da OnionShare gibi kaynakları arasında daha güvenli etkileşim, daha güvenli yazılım güncellemeleri ve Facebook gibi yaygın web sitelerine daha güvenli yollarla erişim gibi işlemler yapılabilir.

Bu hizmetlere erişmek için özel .onion üst düzey etki alanı kısaltması (.com, .net, .org, vb yerine) kullanılır ve erişim yalnız Tor ağı üzerinden sağlanabilir.

Onion hizmeti kullanan bir web sitesine erişirken, Tor Browser adres çubuğunda bağlantınızın durumunun güvenli olduğunu ve bir onion hizmetinin kullanıldığını belirten bir yeşil soğan simgesi görüntülenir.

Soğan simgesi

Bir web sitesine HTTPS ve onion hizmeti üzerinden erişiyorsanız, adres çubuğunun sol başında üzerinde kilit olan bir yeşil soğan simgesi görüntülenir.

Kilit ile yeşil soğan simgesi

Yalnız Tor ağı üzerinden erişilebilen web sitelerine "onions" denir ve adreslerinin sonunda .onion bulunur. Örneğin DuckDuckGo onion adresi https://3g2upl4pq6kufc4m.onion şeklindedir. Bu web sitelerine Tor Browser kullanarak erişebilirsiniz. Onion siteleri arama motorlarının dizinlerine vanilla siteleri gibi normal şekilde eklenmediğinden adresler sizin tarafınızdan web sitesi sunucusu ile paylaşılmalıdır.